Orkla årsrapport 2006

Orkla årsrapport 2006

Last ned PDF | Skriv ut | << Bla i rapporten >>

Orkla i 2006

Konsernsjefen
har ordet
Konsernsjef Dag J. Opedal
Les mer
Temaartikler
Solenergi
Les mer

Årsrapporten
i PDF
Årsrapporten 2006 i PDF
Last ned
2006 var et godt år for Orklakonsernet med bredbasert fremgang for industriområdet og høy avkastning for Finansielle Investeringer. Samtidig ble flere strategisk viktige strukturendringer gjennomført. Inklusive utbytte hadde Orkla-aksjen en avkastning i 2006 på 29,2 %.

 

  • Organisk vekst i Norden, driftsforbedringer og oppkjøp bidro til at merkevareområdet økte driftsresultatet før amortisering med 8,5 %.
  • Spesialmaterialer hadde en fremgang i driftsresultatet før amortisering på nesten 700 mill. kroner. Gode markedsforhold, høye resultater fra energivirksomhetene og effekter fra forbedringsprogrammene forklarer fremgangen.
  • Aksjeporteføljen hadde en avkastning på 27,4 % og markedsverdien var ved utgangen av året 18,2 mrd. kroner.
  • Konsernet inngikk en intensjonsavtale med Alcoa om å danne et nytt felles selskap basert på Sapas og Alcoas virksomheter innen aluminiumprofiler. Det sammenslåtte selskapet vil bli markedsleder både i Europa og USA, og Orkla vil være majoritetseier.
  • Det ble besluttet å selge Orklas medievirksomhet, med unntak av Hjemmet Mortensen. Salget ble gjennomført i andre halvdel av året, med en gevinst på vel 4 mrd. kroner.
  • Orkla økte sin eksponering mot solenergi gjennom beslutningen om å investere 2,7 mrd. kroner i en ny fabrikk for produksjon av høyrent silisium i Kristiansand samt ved ytterligere oppkjøp i Renewable Energy Corporation ASA (REC).




  •  

     
    Last ned PDF | Skriv ut | << Bla i rapporten >>