Sprenger grenser med ny solarteknologi

Elkem Solar utmerker seg på flere miljøområder. Solcellesilisium fra Elkems nye fabrikk i Kristiansand produseres med 75 % mindre energi enn dagens sammenlignbare teknologi. Solceller med Elkem Solar Silicon® (ESS) vil produsere strøm i 25–30 år – uten utslipp av klimagasser.

Hvorfor har ikke solarindustrien tatt av før i de senere årene? For å møte klimautfordringen kreves store mengder fornybar energi. Flere land gir betydelig støtte til etablering av anlegg for produksjon av solenergi. Produksjonen av solcellesilisium har så langt vært energikrevende og lite kostnadseffektiv. Nye teknologier utvikles nå for å redusere energiforbruket og produksjonskostnadene.


Økt bevissthet omkring en jordklode i miljøkrise vil trolig føre til at stadig flere land går inn for statlige subsidier til bedrifter og husholdninger som installerer solcellepanel.

Kortere tilbakebetalingstid

Myten om at solcellene aldri betalte tilbake den energien som ble brukt for å lage dem, er for lengst tilbakevist.

Elkems produksjonsprosess innebærer et teknologisk kvantesprang for mer energieffektiv produksjon av superrent silisium til solceller. Elkem Solar setter ny rekord i kort tilbakebetalingstid – det tar bare to måneder å betale tilbake energien som Elkem Solar legger i solcellen.

- En solcelle med Elkem Solar-materiale bruker kun i overkant av ett år på å bli energinøytral.
De neste 25–30 årene står solcellen der og produserer "gratis" energi, forklarer HMS-sjef Jens Chr. Fjelldal i Elkem Solar.

Han fortsetter regnestykket som gjelder installasjon av solceller i Sør-Europa:
- Solceller med silisium fra konkurrerende teknologi bruker ett år på å tilbakebetale energien som ble lagt i produksjonen av solcellerent silisium, noe som gir opp mot to års total tilbakebetalingstid.

Pionerånd

Solareventyret startet for 30 år siden ved Elkem Fiskaa i Kristiansand, da Elkem gikk inn i større prosjekter sammen med sentrale aktører innen den gryende solcelleindustrien. Elkem så potensialet i produksjon av strøm fra solen og videreutviklet sin kunnskap innen rensing av silisium til solcellekvalitet. Høsten 2006 gikk Orkla inn med en milliardinvestering for å bygge fabrikk i Kristiansand, som nå er i oppstartsfasen. Produksjonen av Elkem Solar Silicon® (ESS) trappes opp i løpet av 2009.

 Solarfabrikken


Fortsetter eventyret

ESS har blitt testet som råmateriale – såkalt feedstock – hos flere av de største solcelleprodusentene i verden. Q-Cells, en av Elkem Solars primære kunder, har nå kvalifisert Elkem Solars solcellesilisium for bruk som 100 % materiale i sine solceller.
- Solceller laget av Elkem Solar Silicon® har samme ytelse som solceller laget av silisium fra den konkurrerende Siemens-prosessen. Vår FoU-avdeling har i tillegg vist at materialet har ytterligere potensial for økning av ytelse i fremtiden, forteller teknologidirektør Ragnar Tronstad i Elkem Solar.

Høyt tempo

For at de skal holde tritt med konkurrentene, har Elkem Solar høyt tempo også fremover. Forskerne har dessuten identifisert forbedringspotensial i selve produksjonen som vil redusere kostnader i nye fabrikker.

Og energieffekten i solcellene? Foreløpig gir ett års produksjon av ESS installert som solceller i Spania 900 GWh strøm, eller NOK  til å forsyne 45.000 husstander. Solcellene varer i 25–30 år, uten utslipp av klimagasser. Det blir spennende å følge med på hvor mange husstander som vil nyte godt av Elkem Solars teknologi i fremtiden.

 
Fordeler ved Elkem Solar Silicon®
  • Lavere energiforbruk i produksjon
  • Lavere CO2-utslipp ved produksjon
  • Redusert energi-tilbakebetalingstid for installerte solcellemoduler
  • Lavere produksjonskostnader
  • Potensial for lavere investeringskostnader for fabrikker for produksjon av solcellesilisium

 

 
Elkem Solar
  • Elkem Solar Silicon® produseres i de fem prosesstrinnene silisiumovn, slaggbehandling, syrebehandling, størkning og etterbehandling
  • Den nye fabrikken koster 4 mrd. kroner
  • Fabrikken vil ha en årlig produksjon på 6.000 tonn
  • Sysselsetter 270 personer

 



Tekst: Betzy A.K. Thangstad, senior kommunikasjonsrådgiver, Elkem

Last ned PDF  |  Skriv ut  |   Bla i rapporten